SH.M.E - DON BOSKO

   
Foto artikulli

Liceu Elektroteknik dhe Gjimnazi i Pėrgjithshėm "Don Bosko"

Jemi njė nė botė

Liceu Elektroteknik ”Don Bosko” ėshtė i pari i kėtij lloji nė Kosovė, u themelua nga Qendra Social-Edukative ”Don Bosko” nė Prishtinė.

Liceu Elektroteknik ”Don Bosko” ofron kushte optimale sipas standardeve mė tė avancuara tė arsimit, staf profesional, infrastrukturė komplete shkollore dhe ambient tė kėndshėm mėsimor me kohėzgjatje katėr vjeēare.

Involvimi i Informatikės dhe i Telekomunikacionit ėshtė duke ecur me hapa shumė tė shpejtė, prandaj, edhe ne jemi nė hap me KOHĖN!

Pėrveē planprogrameve moderne, Liceu ofron edhe metoda tė reja nė procesin e mėsimit (me nxėnėsin nė qendėr tė aktivitetit), sidomos ofron kushte nė punėn praktike dhe kėrkimore tė nxėnėsve nė laboratorė dhe kabinete tė pajisura me pajisje dhe mjete mėsimore moderne.

Nxėnėsit kanė nė shfrytėzim tė pėrhershėm laboratorėt e Elektroteknikės, Elektronikės e Informatikės, Gjuhėve tė huaja, Bibliotekėn si dhe kanė qasje tė vazhdueshme nė internet.

 

 

Nė kuadėr tė Liceut Elektroteknik ” Don Bosko” qė

nga viti shkollor  2008-2009  janė dy drejtime:


  Teknik i Informatikės
 • Struktura e shkollimit dhe mundėsitė e shkollimit
  Arsimimi nė profilin Teknik i Kompjuteristikės dhe Informatikės trajtohet nė kuadrin e shkollimit nė shkollat profesionale. Ky shkollim zgjat katėr vite . Pas pėrfundimit tė suksesshėm tė klasės sė 13-tė nxėnėsi merr titullin Bashkėpunėtor Profesionistė tė Kompjuteristikės dhe ka mundėsinė:
  • Vazhdimin e studimeve nė gjitha degėt e inxhinierisė teknike.
  • Hyrje nė tregun e punės.

  Nxėnėsit tė cilėt kanė drejt shkollimi nė kėtė drejtim
  Shkollimin pėr Teknik i Kompjuteristikės dhe Informatikės, mund tė kenė tė gjithė tė rinjtė dhe tė rejat tė cilėt kanė pėrfunduar arsimin e detyruar nėntėvjeēar dhe zotėrojnė aftėsi shėndetėsore tė mjaftueshme pėr tė kryer shkollėn e mesme tė lartė.

  Kompetenca profesionale
  Teknik i Kompjuteristikės dhe Informatikės hartojnė softuerė (programe kompjuterike) tė fushave tė pėrgjithshme dhe tė fushave tė veēanta dhe ua pėrshtasin
  ė kushteve pėrkatėse tė klientėve tė tyre. Ata i instalojnė i konfigurojnė dhe i mirėmbajnė harduerėt dhe softuerėt e krijuar, rrjetet kompjuterike, krijojnė dhe dizajnojnė web-faqe, krijojnė dhe sigurojnė tė dhėnat dhe japin kėshilla dhe ushtrime pėr pėrdoruesit.
  Teknik i Kompjuteristikės dhe Informatikės bashkėpunojnė nė punėtori dhe dyqane tė shitjes me kolegėt e profesionit nga fusha e pėrpunimit tė tė dhėnave dhe ajo e teknologjisė sė informacionit dhe e komunikimit (TIK) dhe mbajnė kontakte me klientėt e tyre.
  Teknik i Kompjuteristikės dhe Informatikės kanė nevojė pėr njohuri mė tė gjerė nga disa fusha pėr t’i kryer detyrat e tyre, si: harduerė e softuerė, sisteme operative e programe aplikative, rrjete kompjuterike dhe bartje, sigurim dhe ruajtje e tė dhėnave. Ata duhet tė kenė njohuri themelore nė programim dhe nė krijimin e bazės sė tė dhėnave. Pėr Teknik i Kompjuteristikės dhe Informatikės ėshtė thelbėsore njohuria dhe pėrvoja nė fushat e pėrkufizimit tė projekteve, tė planifikimit tė projekteve dhe tė kontrollimit tė tyre.
  Ata bėjnė testime, i vlerėsojnė ato dhe pastaj i kėrkojnė, analizojnė e mėnjanojnė gabimet e defektet. Teknik I Kompjuteristikės dhe Informatikės i kėshillojnė klientėt e tyre pėr tė gjitha ēėshtjet harduerike dhe softuerike, si dhe i aftėsojnė ata.
  Pėr tė gjitha kėto, ata kanė nevojė pėr dokumente teknike, doracakė etj. Ata bashkėpunojnė me kolegė tė profesionit nga fusha e pėrpunimit elektronik tė tė dhėnave dhe nga fusha e teknologjisė sė informacionit (IT), varėsisht nga detyrat e tyre nė zyrė, punėtori dhe dyqane tė shitjes. Ata punojnė sipas udhėzimeve tė udhėheqėsve tė sektorit (repartit).

  Mundėsit e studimit
  Teknik i Kompjuteristikės dhe Informatikės kanė njė shkallė tė mjaftueshme tė arsimimit tė pėrgjithshėm, e cila atyre u mundėson tė vazhdojnė studimet nė fakultete :
  • Inxhinerike tė Informatikės
  • Inxhinerike tė Elektroteknikės (nė tė gjitha drejtimet)
  • Inxhinerike tė Telekomunikacionit
  • Departamentin e Matematikės (Shkenca Kompjuterike)
  • Menaxhim Biznesi me Informatikė dhe fakulteteve tjera.

   


 • Teknik i Telekomunikacionit
 • Kompetenca Profesionale

  Teknikėt e telekomunikacionit i instalojnė, i mirėmbajnė dhe i riparojnė aparatet dhe pajisjet e telekomunikacionit. Ata punojnė nė rrjete dhe nė instalime telefonike etj. Ata i rregullojnė aparatet dhe pajisjet e telekomunikacionit, i kthejnė nė gjendje tė mėparshme dhe i ndėrrojnė komponentėt e veēanta. Pėrveē kėsaj, ata instalojnė dhe kontrollojnė kabllot dhe pėrēuesit e telekomunikacionit. Ata i vėnė nė punė kėto aparate dhe pajisje, i kėshillojnė klientėt dhe i ushtrojnė e kujdesen pėr pėrdoruesit e aparateve e tė pajisjeve tė telekomunikacionit. Teknikėt e telekomunikacionit i lexojnė skemat elektrike dhe i krijojnė edhe vetė ato. Ata kėrkojnė gabimet e defektet dhe i lokalizojnė e mėnjanojnė ato me anė tė aparateve matėse digjitale dhe kontrolluese. Ata i lexojnė dhe i hartojnė vizatimet e punės, pėrdorin aparate speciale pėr matje dhe i pėrpunojnė materialet me mjete speciale tė punės. Ata bashkėpunojnė me kolegėt e profesionit tė tyre dhe tė ndėrmarrjeve pėrkatėse dhe mbajnė kontakte me klientė, si dhe asistojnė nė projektimin, udhėheqjen e operimin e sistemeve dhe tė rrjeteve tė telekomunikacionit.
  Teknikėt e telekomunikacionit kanė njė shkallė tė mjaftueshme tė arsimimit tė pėrgjithshėm, e cila atyre u mundėson tė vazhdojnė studimet nė shkollat e larta dhe nė fakultete tė drejtimeve tė elektroteknikės.

  Punėt dhe detyrat kryesore tė „teknikut tė telekomunikacionit“ janė:
  • tė instalojė, tė mirėmbajė dhe tė riparojė aparatet dhe pajisjet e telekomunikacionit;
  • tė shtrijė, tė lidhė e tė kontrollojė pėrēuesit dhe kabllot e telekomunikacionit;
  • tė organizojė dhe tė mbikėqyrė e montojė linjat dhe kabllot e telekomunikacionit; 
  • tė ndėrtojė rrjetin e pėrdoruesve; 
  • tė montojė antenat dhe sistemet e antenave; 
  • tė organizojė punėt nė ndėrtimin e instalimeve dhe tė rrjeteve tė telekomunikacionit; 
  • tė montojė pajisjet dhe sistemet e telekomunikacionit nė terren; 
  • tė sigurojė mbarėvajtjen e funksionimit tė rrjeteve tė telekomunikacionit; 
  • tė operojė dhe tė mirėmbajė sistemet e telekomunikacionit; 
  • tė mirėmbajė centralet telefonike; 
  • tė rregullojė dhe tė ndėrrojė aparatet dhe pajisjet e telekomunikacionit;
  • tė kėshillojė klientėt nė shtėpi dhe nė ndėrmarrje tė tyre;
  • tė programojė pajisjet telefonike;
  • tė kėrkojė, lokalizojė e mėnjanojė gabimet e defektet me anė tė aparateve matėse digjitale e kontrolluese;

  Mundėsitė e Studimit

  Teknikėt e Telekomunikacionit kanė njė shkallė tė mjaftueshme tė arsimimit tė pėrgjithshėm, e cila atyre u mundėson tė vazhdojnė studimet nė fakultete :
  • Inxhinerike tė Informatikės
  • Inxhinerike tė Elektroteknikės
  • Inxhinerike tė Telekomunikacionit
  • Departamenti I Matematikės (Shkenca Kompjuterike).
  • Menaxhim Biznesi me Informatikė dhe fakulteteve tjera.

   

   GJIMNAZI I PĖRGJITHSHĖM

   

  LICEU "DON BOSKO" NĖ PRISHTINĖ KA STARTUAR NGA VITI AKADEMIK 2013/2014 ME DREJTIMIN E RI  "GJIMNAZI I PĖRGJITHSHĖM".

   


   

  Nė tė ardhmen Liceu Elektroteknik ” Don Bosko” do tė ketė edhe drejtime tjera profesionale, me mundėsi tė profileve fleksibile sipas kėrkesave dhe nevojave tė vendit.

  Liceu ka karakterin e sistemit tė mbyllur shkollor me qėndrim ditor tė nxėnėsve dhe atė:

  • prej orės 07:45 – 14:30, organizohet mėsimi intensiv sipas orarit tė rregullt.
  • prej orės 14:30 - 15:45, organizohen aktivitete jashtėkurrikulare dhe mbahet mėsim plotėsues (mėsimi kabinetik) sipas nevojave tė nxėnėsve dhe aktivitete tjera.

  Nxėnėsit tė cilėt kanė tė drejt nė bursėn e shkollės:

  Liceu Elektroteknik “DON BOSKO “ do tė ndajė bursa pėr ketė shkollim , bursa ėshtė shkollimi pa pagės pėr njė vit shkollor , por me mundėsi vazhdimi deri nė katėr vite ( deri nė pėrfundim tė Liceut ) me kusht qė bursisti ēdo vit shkollor tė arrijė kriteret e caktuara nga liceu gjatė vitit shkollor paraprak. Duhet ti plotėsoj kushtet tė cilat i cakton kėshilli udhėheqės i Liceut.

  Tė gjithė nxėnėsit qė dėshirojnė tė konkurrojnė pėr bursėn e shkollės duhet ti plotėsojnė kėto kushte:

  1. Familja e nxėnėsit duhet tė jetė shfrytėzuese ndihmės sociale (solidare) nga Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale, dhe fėmijėt bonjak.
  2. Nxėnėsi duhet te ketė tė kryer arsimin e detyruar nėntėvjeēar me sukses mbi mesataren pėr nėntė vjet e shkollimit.
  3. Nėse numri i aplikuesėve ėshtė mė i madh se numri i bursave qė ofron liceu atėherė do tė organizohet testimi i nxėnėsve nga lėmit e lėndėve natyrore shkencore.


  SHKOLLA DON BOSKO NĖ KOSOVĖ:

  • Shkolla jonė ka stabilizuar standardet specifike mbi shėrbimin, qė garanton pėrgjegjėsinė dhe respektin mbi:
  • Regjistrimin e nxėnėsve dhe kandidatėve duke fiksuar takime dhe termine me zėvendės drejtorin dhe me drejtorin e Qendrės, tė cilat konfirmohen nga vet sekretaria  duke kėrkuar dokumentet e duhura dhe tė nevojshme pėr takim;
  • Regjistrimi nė klasėt respektive vijnė automatikisht me pėrzgjedhje dhe plotėsim tė standardeve tė nevojshme pėr formim tė klasėve;
  • Lėshimi i certifikatave tė ndryshme do tė realizohen nė kohė maksimale tė duhur;
  • Njohjet dhe dokumentet e ndryshme do tė dorėzohen nė marrėveshje dhe nė koordinim mes sekretarisė dhe palėve;
  • Personeli pėrgjegjės i zyrave administrative garanton njė orar tė hapjes dhe tė mbylljes, me pėrgjegjėsi maksimale qė respektohet nė tė gjitha kohėrat e stabilizuara.
  • Drejtoria e Qendrės tonė ėshtė gjithmonė e disponuar tė pranojė dhe tė dialogojė sa herė qė ka nevojė nė koordinim me stafin e Kėshillit tė Institutit.
  • Sigurimi te porta jashtė qendrės dhe nė brendėsi tė shkollės, ėshtė organ i sigurisė me garanci kontrolli dhe udhėzimi pėr tė gjithė ata qė kanė nevojė shėrbimi nė Qendrėn tonė;
  • Sekretaria didaktike ėshtė e hapur ēdo ditė (nė ditėt e punės) pėr informata dhe kėrkesa tė ndryshme, nė oraret e punės nga ora 08.00 deri nė ora 16.00.
  • Edhe sekretaria administrative ėshtė e hapur ēdo ditė (nė ditėt e punės) nga ora 08.00 deri nė ora 16.00.
  • Edukatorėt/et nė korridore, garantojnė mbarėvajtje dhe ecuri tė mirė tė procesit mėsimorė, poashtu tė kujdesėn nė tė gjitha oraret e mėsimit nė korridore dhe ambiente tė tjera tė Qendrės.

   

   

   

  PROGRAMI PĖR LICEUN ELEKTROTEKNIK DON BOSKO

   Nxėnėsit e Liceut Elektroteknik “Don Bosko” mund tė realizojnė aftėsitė e tyre: nė aktrim, nė muzikė, nė aktivitet kulturor nė sport dhe nė aktivitete tjera qė shkolla organizon gjatė vitit.

   

  Vėrejtje dhe obligimet:

    Asnjė nxėnės nuk mundet ta arsyetoj veten pėr mungesa apo mosardhjen e tij. Kėtė mund ta bėjnė vetėm prindėrit e tyre.

    Prej orės 7:55 deri 15:45 lejen pėr largim nga Qendra e jep vetėm drejtori, nė rast tė mungesės sė tij, zv. drejtori jep leje.

    Nga mėngjesi deri nė kohen kurrė dalin nxėnėsit  nga Qendra, pėrgjegjėsia ėshtė e jona.

    Ēdo dokument qė ju nevojitet mundeni ta merrni tek sekretaria e Liceut.

    Pagesa e kėsteve  duhet tė paguhet pranė sekretarisė sė liceut ēdo muaj nga fillimi i muajit deri me datėn dhjetė tė ati muaji.

    Ēdo tė premte nga orėn 14:00, organizohen mbledhjet pėr profesorėt, pėr stafin; momentet edukative, sportive, dhe rekreative pėr nxėnėsit e Liceut.

    Ēdo muaj organizohen takimet e drejtorit me nxėnėsit e liceut si dhe ēdo tre muaj takimi me prindėrit e nxėnėsve tė liceut. 

   ▬ Herė pas here do tė organizohen takime kulturore si dhe konferenca tė ndryshme gjatė vitit.

   ▬ Prindėrit  kanė mundėsi tė takohen me koordinatorin e liceut pėr fėmijėt e tyre dhe nėse kanė nevojė mund tė takohen edhe me drejtorin e Qendrės.

    Takimi i prindėrve ėshtė i obligueshėm

    Nxėnėsit dhe profesorėt duhet ta respektojnė rregulloren e Liceut

   

  • 11 Shtator

   LICEU ELEKTROTEKNIK DHE GJIMNAZI I PĖRGJITHSHĖM

   QENDRA SOCIAL EDUKATIVE "DON BOSKO" NGA VITI AKADEMIK 2013/2014 KA FILLUAR EDHE ME...

  Aktivitete me të rinjë - ORATORI

   
  tbl:section.php