Q.F.PROFESIONAL

   
Foto artikulli

Formimi Profesional

Nė njė vend ku popullata ėshtė e pėrbėrė nga 50% tė rinjė dhe fėmijė, ēdo intervenim formues dhe edukativ bėhet themelor.

Formimi profesional ėshtė njė ndėr prioritetet e zhvillimit social dhe ekonomik tė Kosovės. Duke marrė parasysh se papunėsia ėshtė shumė e lartė dhe punėkėrkuesit janė pa kualifikim relevant pėr tregun e punės atėherė nevoja pėr kualifikim dhe rikualifikimin e tyre ėshtė e domosdoshme dhe me prioritet.

Qendra e Formimit Profesional nė kuadėr tė Qendrės Social-Edukative “Don Bosko” qė vepron nė Kosovė, nė aktivitetin e saj tė shkurtėr ka zhvilluar njė punė tė shkėlqyeshme nė formimin e tė rinjėve tė Kosovės.

Grupi i synuar janė tė rinjtė dhe tė rriturit qė janė tė papunė dhe personat nga kategoritė e margjinalizuara tė shoqėrisė, tė rinjė qė kanė braktisur shkollėn apo nuk kanė pasur mundėsi tė vazhdojnė shkollimin nga zonat urbane dhe rurale, pa dallim.

Qendra “Don Bosko” ka marrėdhėnie shumė tė mira tė bashkėpunimit me Ministrinė e Punės dhe Mirėqenies Sociale, me Ministrinė e Shėndetėsisė dhe me Ministrinė e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė.

 

 

Qendra u pėrmbahet kėtyre parimeve tė punės:

 • Parimi i tė qenit tė hapur pėr tė gjithė tė rinjtė dhe tė rriturit;
 • Parimi i ruajtjes dhe respektimit tė identitetit tė qartė;
 • Parimi i punės nė partneritet;
 • Parimi i kreativitetit dhe rregullimit tė larmishėm edukativ dhe formues.

Qendra ofron kurse tė ndryshme sipas nevojave te tregut tė punės.

 

Formimi Profesional dallohet nga Shkolla e Mesme dhe nga Universiteti pėr objektivin e saj, pėr pėrbėrjen dhe pėr metodat e pėrdorura; 

Studiohen veēanėrisht lėndėt teknike dhe shkencore tė lidhura ngushtė me aktivitetin profesional qė kursi ka si qėllim; 
Shumė orė i janė kushtuar punės dhe ushtrimeve praktike, tė zhvilluara si nė laboratorėt e pranishme brenda Qendrės sė Formimit si dhe drejtpėrdrejtė nė ndėrmarrjet nėpėrmjet praktikave (stazhe); 
Edhe kohėzgjatja e kurseve ėshtė e ndryshme: Kualifikimi fitohet duke frekuentuar kurse me kohėzgjatje tė ndryshme nga 600 deri nė 2.000 orė (sipas sektorėve).

Aktivitetet e formimit profesional kanė si qėllim tė formojnė tė rinjė qė dėshirojnė tė futen nė botėn e punės, duke formuar njohuritė e tyre, mundėsitė dhe aftėsitė profesionale qė ia favorizojnė hyrjen nė shoqėri e nė botėn e punės.

Nė thelb, Qendra e Formimit Profesional "Don Bosko" edhe nė Prishtinė, mundohet tė realizojė njė lidhje ndėrmjet botės sė shkollės dhe botės prodhuese tė ndėrmarrjeve.

 

Zyra e Punės dhe Projekteve

Roli i zyrės sė punės ėshtė ofrimi i mundėsive pėr promovim tė punėsimit pėr pjesėmarrėsit e kurseve, pėrmes informimit, kėshillimit dhe orientimit nė karrierė, pėrmes edukimit dhe formimit, ndėrmjetėsimit nė punėsim dhe ofrimit tė qasjes nė mikrokredi pėr tė nxitur vetėpunėsimin.

Gjithashtu zyra e punės bėn ndėrlidhjen e qendrės me ndėrmarrjet me qėllim tė hulumtimit tė nevojave tė tregut tė punės, organizon punėn praktike tė pjesėmarrėsve tė kurseve dhe ndihmon nė zhvillimin dhe implementimin e projekteve pėr tė rinjtė.


Detyrat specifike:

 • Mbledhja, posedimi dhe shfrytėzimi i tė dhėnave lidhur me tregun e punės, me qėllim punėsimi. 
 • Krijimi dhe mbajtja e kontakteve tė vazhdueshme me ndėrmarrjet pėr realizimin e punės praktike tė tė kualifikuarve dhe mundėsinė e punėsimit tė tyre. 
 • Tė realizoj, tė monitoroj dhe tė vlerėsoj stazhin apo punėn praktike tė kandidatėve nė pėrfundim tė kurseve tė caktuara. 
 • Pėrcjellja e kandidatėve qė kanė pėrfunduar formimin profesional dhe atyre qė janė punėsuar.
 • Identifikon dhe krijon bashkėpunim me burimet e mundshme tė financimit dhe me projektet qė ndihmojnė nė vetėpunėsim.
 • Krijimi dhe mbajtja e raporteve me institucione lokale dhe ndėrkombėtare nė lėmin e edukimit dhe punėsimit, nė veēanti me Ministrinė e Punės dhe Mirėqenies Sociale.
 • Pėrkrahja, koordinimi dhe realizimi i projekteve nė bashkėpunim me personelin e Qendrės.

 

Zyra e projekteve:

Planifikon projektet pėr tė siguruar burimet ekonomike tė cilat u pėrgjigjen nevojave tė Qendrės Don Bosko.

Vepron si njė burim i ideve qė i prezantohen stafit udhėheqės nė kuadėr tė programit tė pėrgjithshėm zhvillimor. 
Mirėmban
ė dhe sistemon bankėn e tė dhėnave pėr projektet tė cilat u prezantohen subjekteve pėrkrahėse publike dhe private. 
Merret me aktivitete tė grumbullimit tė mjeteve dhe tė ngritjes sė fondeve. Veēanėrisht merret me sigurimin e qėndrueshmėrisė sė projekteve. 
Lehtėson dhe promovon format e ndryshme tė punės me qėllim bashkėpunimi, duke mbajtur kontaktet me organizata tė tjera nė sektorin edukativ dhe social – ekonomik.

Aktivitete me të rinjë - ORATORI

 
tbl:section.php