ROLET DHE DETYRAT PERSONALE DHE DREJTUESE TË SHKOLLËS 'DON BOSKO'

Foto artikulli

 

ROLI DHE DETYRAT PERSONALE DHE DREJTUESE

Drejtori – pėrgjegjėsi i parė

 • Drejtori ėshtė pėrgjegjėsi i parė i aktualizimit tė Projektit Edukativ, i tėrė Qendrės Social-Edukative "Don Bosko";
 • Edukatori apo pedagogu i vlerave

 

Koordinatori i Qendrės

 • Bashkėpunojnė nė mėnyrė tė ngushtė me drejtorin dhe janė nė Kėshillin e Institutit.
 • Vijojnė duke u angazhuar nė pėrcjellje tė zėrit tė drejtorit dhe stafi edukues mbi Pastoralin Rin tė Qendrės.
 • Janė Animatorė tė shumė aktiviteteve kurrikulare dhe ato jokurrikulare tė Qendrės.

 

Koordinatorėt e klasėve:

Derisa ēdo klasė ka udhėheqėsinė e vet Kujdestari apo Koordinatori ka pėr detyrė tė:

 • Pėrcjellė dhe tė ndihmojė klasėn, me dialog dhe mirėsjellje, kėshtu tė edukojė tė gjithė mė njė afėrsi;
 • Tė pėrcjellė nė mėnyrė individuale nxėnėsin nė ecjen e tij tė rritjes dhe pjekurisė psiko-fizike dhe intelektuale;
 • Tė plotėsojė dhe tė pėrcjellė ditarėt e mirėsjelljės tė secilit;
 • Tė plotėsojė dhe kompletojė proces verbalet e ndryshme dhe angazhimet ndaj ditarit tė klasės;
 • Tė kontrollojė numrin e mungesave dhe arsyet e tyre nė mėnyrė kohore tė pėrpikėt;
 • Tė vizitojė dhe tė ngrisė sensibilitet mbi ecjen mirė nė procesin mėsimorė tė klasės.

 

Mėsimdhėnėsitė apo profesorėt Laik

Mėsimdhėnėsitė apo profesorėt laik bashkėndajnė me Salezianėt finalitetet dhe qėllimet e metodės edukative tė Don Boskos; detyrė e tyre ėshtė tė mundohen pėr tė qenė sa mė profesional dhe edukativ.

Atyre u kėrkohet:

 • Mundėsia pėr tė animuar dhe frymėzuar nxėnėsit edhe nė aktivitete dhe obligime jashtėshkollore;
 • Mundėsi dhe gatitshmėri pėr t’u informuar dhe azhurnuar nė vazhdimėsi, nė programe tė ndryshme, nė verifikime tė ndryshme dhe nė formim;
 • Shembull i mirė, me mirėsjellje, mirėmbajtje, nė veshmbathje dhe nė shėndoshmėri tė relacioneve mes vete;
 • Njohuri e mirė e Sistemit Parandalues tė Don Boskos.

 

ORGANIZMAT E PJESĖMARRJES

Kėshilli i Institutit Shkollor

Kėshilli i Institutit apo i Shkollės e tregon funksionimin dhe stimulimin e tij duke verifikuar mbi fushėn e problematikave tė ndryshme dhe tė metodologjive edukuese. Ajo ka njė pikėsynim nė bashkėsinė edukative, duke i pėrfshirė edhe personat me tė drejtė (drejtorin, koordinatorin, pedagogun, animatorin pėr edukim jashtkurrikular etj) dhe personat tė cilėt duhet votuar: pėrfaqėsuesi i docentėve, prindėrve, nxėnėsve.

Duke e pasur parasysh kompetencat e kolegjit tė mėsimdhėnėsve dhe tė Kėshillit tė Klasėve, intervenohet mbi organizimin sa mė funksional dhe sa mė tė mirė tė jetės dhe aktiviteteve tė shkollės.

 

Kolegji i Mėsimdhėnėsve apo i Docentėve 

Shihet se ėshtė e krijuar nga udhėheqėsit e Shkollės Saleziane, nga tė gjithė Mėsimdhėnėsit, poashtu nga Drejtoria e shkollės.

Kolegji i Mėsimdhėnėsve apo i Docentėve ka kompetenca tė programojė dhe tė japė pikėrrėfimet edukative dhe ato didaktike nė momentet e propozuara, tė diskutimit, tė vendimmarrjės dhe verifikimit.

 

Kėshilli i Klasės

Ėshtė i krijuar nga vet profesorėt dhe nga disa pėrfaqėsues tė prindėrve tė disa nxėnėsve. Ėshtė e udhėhequr nga njė Delegat shkollorė.

Vlerėsimi periodik dhe ai final i nxėnėsve i takojnė kėshillit tė klasės me praninė e disa mėsimdhėnėsve.

 

Asambleja e Klasėve tė nxėnėsve

Ėshtė i krijuar nga tė gjithė nxėnėsit e klasės. Ėshtė e thirrur nga njė Delegat shkollo dhe e mbajtur me njė plan ditor mbi diskutimin dhe caktimin e tematikave. Paraqitja dhe qartėsimi i disa problemeve e bėnė tė mundshme jetėn tė jetohet sa mė mirė dhe sa mė qetė, kėshtu qė procesi mėsimorė mos tė pengohet aspak.

 

Asambleja e Klasės dhe e prindėrve

Ėshtė e themeluar nga njė prind prej secilės klasė.

Ėshtė e thirrur nga drejtoria dhe koordinon mirė ecjen e fėmijėve tė tyre.

 

Kėshilli i Nxėnėsve

Ėshtė e themeluar nga nxėnėsit dhe pėrfaqėsuesit e klasėve (dy apo tre pėr ēdo klasė), e udhėhequr nga Drejtori, Koordinatori dhe Delegatėt tjerė.

Prania e Kujdestarėve tė klasave ėshtė e domosdoshme, pėr tė identifikuar dhe diskualifikuar problemet e mundshme qė mund tė krijohen.

 

 

Aktivitete me të rinjë - ORATORI

 
tbl:section.php