Aktivitetet me të rinjë - ORATORI

Foto artikulli

 

Don Bosko gjithmonė dėshironte qė tė rinjtė tė luanin, tė kėrcenin dhe tė argėtoheshin nė aktivitetet e organizuara jashtkurrikulare, sepse vetėm aty ai i njihte mė sė miri.


Oratori pėr fėmijė "Don Bosko"

Qėllimi i Oratorit do tė arrihet sipas objektivave nė vijim:

 • Tė rritet pjesėmarrja dhe protagonizmi i tė rinjve pėrmes sportit, aktiviteteve rekreative, artistike e tė tjera dhe si pėrfundim qė tėrheq tė rinjtė drejt njė ambienti edukativ qė Oratori-Qendra e tė Rinjėve ofron, duke evituar nė kėtė mėnyrė rrezikun e involvimit nė aktivitete ilegale apo devijante.
 • Realizimin dhe pėrkrahjen e aktiviteteve rinore tė bashkėjetesės dhe pajtimit me qėllim tė lehtėsimit tė zhvillimit social e qytetarė, duke pėrforcuar aspektin njerėzor e shpirtėror.
 • Promovimin e sistemit tė edukimit integral, pėrmes njė plani edukativ e formativ qė ndihmon adoleshentėt tė jenė qytetarė tė mirė dhe tė jenė nė gjendje tė ballafaqohen me tė ardhmėn e tyre.
 • Ndėrtimi i bashkėpunimit me familjet, me rrjete tė ndryshme dhe me institucionet edukative dhe sociale.
 • Aktivitetet qė realizohen nė Orator-Qendėr Rinore janė:
 • Aktivitetet sportive dhe rekreative.
 • Artet dhe zanatet
 • Fotografia
 • Takimet
 • Shėtitje periodike
 • Kurse tė akredituara
 • Debate
 • Maratonė
 • Festivale

 

Historiku i shkurtėr i Oratorit – “Don Bosko” nė Prishtinė

Duke e ditur situatėn e pas luftės, periudhė kjo tė cilėn rinia kosovare ballafaqohet me probleme tė shumta pėr shkak tė mungesave tė shumta tė ambienteve edukative.

Nė “Don Bosko” kemi kėto ambiente dhe ju kemi ofruar njė harmoni shpirtėrore.

Nė oratorin tonė i kemi rreth 350 fėmijė, por gjatė festave nė oratorin “ Don Bosko” i kemi rreth 400 fėmijė. Gjithsej jemi 30 Animatorė dhe bashkėpunėtorė.

Aktivitetet me fėmijėt janė nė ēdo tė shtunė dhe kanė filluar qė nga janari i vitit 2004 dhe qė nga ajo kohė, dita e shtunė i ėshtė kushtuar fėmijėve qė vijnė nė kėtė qendėr dhe merren me aktivitete tė ndryshme siē janė: aktrimi, vizatimi, mėsimi i gjuhės angleze, matematikė, vallėzimi, futbolli, basketbolli, lojėra tė organizuara dhe shumė aktivitete tė tjera.

Nė kėtė qendėr organizohen pėrveē lojėrave edhe shėtitje tė ndryshme sipas stinėve, tė cilave fėmijėt i gėzohen shumė.

Lojėrat verore si dhe aktivitetet e shumta gjatė vitit janė shumė tė dashura dhe tė mirėpritura nga fėmijėt, por gjithashtu tė mirėpritura ishin edhe nga ana e prindėrve nė tė cilėt ishin mjaft tė kėnaqur me punėn e tė gjithė animatorėve dhe bashkėpunėtorėve qė janė nėn udhėheqjen e drejtorit tė Oratorit.

Nė shtator u kthyem sėrish me aktivitete dhe lojėra tė ndryshme dhe tė shumta. Fillimin e aktiviteteve e prisnim me padurim tė gjithė dhe me sė shumti fėmijėt.

Ne nė Oratorin e Don Boskos i festojmė tė gjitha festat kalendarike si ato shtetėrore dhe fetare.

 

 

 • 11 Shtator

  ORATORI dhe QENDRA RINORE

  Angazhimi i shumė tė rinjėve nė dobi tė tė tjerėve do tė jetė shpresė dhe solidaretet pėr tė gjithė.

Aktivitete me të rinjë - ORATORI

 
tbl:section.php